Kompanija „Amiga“ iz Kraljeva najsavremenijim proizvodnim metodama izrađuje višenamenske stubove koji svoju primenu imaju u javnom osvetljenju, telekomunikacijama, saobraćaju, sportu, pokazujući tako da se u Srbiji stvaraju konstrukcije koje pored složenog projektovanja zahtevaju i besprekornu fabričku izradu, i to zahvaljujući domaćim ljudskim i materijalnim resursima, što se savršeno uklopilo u zahteve za dobijanje žiga „Čuvarkuća“. Od sada pred kupcima sa žigom „Čuvarkuća“ tri proizvoda: KRS čelični konusni okrugli stubovi, VRS čelični konusni poligonalni stubovi i CRS čelični cevni segmentni stubovi
„Imajući u vidu tradiciju firme ‘Amiga’ i kvalitet proizvoda u kontinuitetu, odlučili smo da učestvujemo u projektu Privredne komore Srbije za dobijanje žiga ‘Čuvarkuća’ kao potvrde kvaliteta proizvoda domaćeg porekla. Mišljenja smo da je akcija veoma važna za domaće proizvođače i da podstiče firme da domaći proizvodi zauzmu značajne pozicije na našem tržištu i samim tim budu prepoznati od strane krajnjeg kupca“, kaže Miroslav Tlačinac, direktor kompanije „Amiga“ iz Kraljeva, velike proizvodne kompanije čija tri proizvoda od sada pred kupce dolaze sa žigom „Čuvarkuća“: to su KRS čelični konusni okrugli stubovi, VRS čelični konusni poligonalni stubovi i CRS čelični cevni segmentni stubovi.
Reč je o proizvodima koji se koriste u javnom osvetljenju puteva, ulica, trgova (KRS i CRS stubovi) i za reflektorsko osvetljenje stadiona, mreže, dalekovode i mobilnu telefoniju (VRS stubovi).
U „Amigi“ ističu da su njihove „Čuvarkuće“ izrađene najsavremenijim postupcima, od lima i cevnih profila, savijanjem specijalnim alatima na velikim presama, uzdužnim zavarivanjem plazma nevidljivim varom iz jednog komada ili CO2 postupkom, dužine do 16 metara, ili čak do 65 metara kada je reč o VRS stubovima čiji se segmenti sastavljaju postupkom navlačenja, odnosno, prema želji kupaca kada se radi o CRS stubovima, zaštićeni toplim cinkovanjem ili farbanjem u zavisnosti od zahteva kupca.
Direktor Tlačinac ističe očekivanja da će se ovom akcijom dalje pokrenuti i državni projekat za zaštitu domaćih proizvođača na našem tržištu. „Ovde posebno ukazujem na situacije kada su pitanju investicije u javnom sektoru za putnu infrastrukturu, elektroenergetske i telekomunikacione mreže.
Posebno ističemo da bi taj projekat bio od životnog značaja za opstanak domaćih proizvođača u uslovima pandemije korona virusa kada su sve aktivnosti u pogledu investicija i novih poslova u velikoj meri smanjene“, navodi direktor „Amige“ iz Kraljeva.
“Amiga” je privatna porodična firma, osnovana 1990. godine, koja danas zapošljava oko 210 radnika i raspolaže sa oko 20.000m² proizvodnog prostora na površini od oko 6 hektara u Kraljevu. Pored stubova za javno osvetljenje i mobilnu telefoniju, mreže i dalekovode, sa proizvodnih linija ova fabrike silaze još i tramvajski, trolejbuski i železnički stubovi putne signalizacije, specifične čelično-rešetkaste konstrukcije velikih raspona i posebnih zahteva kao što su sportske hale, stadioni, fabričke i proizvodne hale, hladnjače, cementare, termoelektrane i drugi objekti. Direktor Tlačninac ističe i izgradnju velikog broja objekata po sistemu ključ u ruke kao što su bazne stanice mobilne telefonije, mreže, dalekovodi, trafo-stanice, žičare, gondole i instalacije veštačkog snega.
U “Amigi” posedujemo sve evropske standarde kao što su ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, ISO 3834-3, OHSAS 18001:2007, CE znak u skladu sa standardima EN grupe, sertifikat GOST-R za rusko tržiste, zatim SRPS ISO EN 1461 i EN ISO 14 713, sertifikat za energetsku efikasnost, kao i ISO 26000.
Ovi standardi garantuju kvalitet naših proizvoda u dužem periodu, sa ponosom navode u kompaniji. Do sada su uspeli da konstrukcije napravljene u Kraljevu plasiraju na tržišta brojnih evropskih, afričkih i azijskih zemalja, poput Grčke, Holandije, Danske, Finske, Norveške, Ugande, Angole, Gabona, Nigerije, Rusije, Kazahstana, Azerbejdžana, Albanije, Rumunije i dr.
„Naše značajne reference u oblasti proizvodnje i izgradnje jesu: pokrivanje fudbalskog stadiona u Gabonu, rekonstrukcija i izgradnja objekata za potrebe FIAT-a u Srbiji i izgradnja velikog broja elektroenergetskih objekata za potrebe EMS-a i EPS-a kao što su prva faza TS 400/110 kV Beograd 20 u Mirijevu, zatim TS 110/35 kV Neresnica, TS 400/110kV Vranje IV, zatim izgradnja Kineskog kulturnog centra, garaže na Obilićevom vencu i veliki broj proizvodnih objekata. Od sportskih objekata, izdvajamo sportsku halu Kraljevo i osvetljenje velikog broja stadiona FK „Jagodina“ , FK „Borac“ , FK „Čukarički“ , FK „Sloboda“ , Kuće fudbala u Staroj Pazovi, FK “Priština”, FK “Radnik “Bjeljina , FK “Velež” iz Mostara u BiH. Izgradili smo žičare Duboka1, Duboka 2 i Krst na Kopaoniku, gondolu na Staroj planini, nekoliko žičara u Crnoj Gori i sada privodimo kraju kao član konzorcijuma i gondolu na Zlatiboru“, navodi direktor srpske kompanije.
U „Amigi“ ističu veliko iskustvo u kontinuiranoj proizvodnji kao svoju veliku prednost ali istovremeno dodaju da se prema razvojnom programu kompanije, mnogo ulaže u usavršavanje iz svih oblasti proizvodnje, kako u pogledu kvaliteta i standarda , tako i u pogledu dizajna i primene novih tehnologija. „Danas smo vodeći regionalni proizvođač stubova za osvetljenje koje karakteriše nenametljiv dizajn ravnih linija i glatkih površina koje se savršeno uklapaju sa novijom generacijom svetiljki i samim tim postaju važan detalj urbanih sredina“, kažu u kompaniji.
Specifičnost kraljevačkih proizvoda je zavarivanje nevidljivim plazma varom, čime se postiže visok stepen završne obrade i ispunjavaju se odgovarajući estetski zahtevi najraznovrsnijih projekata urbanog uređenja prostora. Takođe, kao svoju prednost vide i faktor univerzalnosti jer se na stubove „Amige“ može ugraditi raznovrsna oprema, pa se tako pored osnovne namene javnog osvetljenja mogu postaviti i kamere za video nadzor, oprema za emitovanje wi-fi signala, razne vrste meteoroloških senzora, ozvučenja, ili bezbednosna oprema.